Bebek Ne Zaman Oturur?

Bebeğinizin gelişimsel sürecine şahit olurken biliçli davranmak bebeklerin bu süreci daha kolay atlatmaları adına oldukça önemlidir. Söz gelimi ne zaman hangi ek gıdayı yiyeceği, ne zaman emeklemeye başlayacağı, ne zaman desteksiz oturacağı gibi ayrıntılı durumlara hakim olmak olası paniği ortadan kaldırır.
Bebeğinizin hayata dahil olma süreci yatay pozisyonla başlar. Anne karnından çıkmış bir bebek emme refleksi dışında hiçbir donanıma sahip değildir. Bu da demektir ki bebeğiniz sizin için uzunca bir süre daha yatay pozisyonda gelişim gösterecektir.
Bebeğin oturur pozisyona geçebilmesi için gerçekleştirmesi gereken kafasını dik tutma ve sırtını dik şekilde tutma hareketleri vardır. Kafasını ve sırtını dik tutamayan bir bebekten oturması beklenemez. Bir bebeğin kafasını ve sırtını dik tutabilmesi en erken 4 aylıkken olur. Bu nedenle bebek 4 aylık olana kadar onu zorlayacak bir hareket yapılmamalıdır. Ancak bu sürece ulaşan bebeğin beli incinir, beli eğrilir gibi batıllara inanarak uzun süre oturtmazsanız bebeğinizin gelişimine ket vurmuş olursunuz. Unutmayın ki kafasını ve sırtını dik tutan bir bebek oturmaya hazırdır ve yavaş yavaş, fazla zorlamadan kısa aralıklarla oturtulmalıdır.
Bebeğiniz 6 aylık olduğunda artık vücuduna daha hakimdir ve yanlarına destekler koyarsanız bebeğiniz çok uzun süre olmamak koşuluyla oturabilir. Bebeğinizin yanına koyduğunuz destek için en uygun malzeme küçük yastıklardır. Bu yastıkların bebeğinizin öne, arkaya ya da yanlara devrildiğinde onu olası darbelerden koruyacak kadar büyük olması önemlidir.
8 aylık olduğunda artık bebeğiniz için desteksiz oturma vaktidir. Bebeğinizi oturtup oyuncaklarını verdiğinizde çok güzel dakikalar geçirdiğini, fazlasıyla eğlendiğini görürsünüz. Ancak oturttuğunuz yer oldukça önemlidir. Bebeğinizi koltuk ya da yatak üstüne kesinlikle oturtmayın. İlgisi her şeye karşı fazla olan küçük meraklınız bu yüksek yerlerden düşme potansiyeline fazlasıyla sahiptir.
Her bebek farklı gelişim süreçleri geliştirir. Bebekleri birbiriyle kıyaslamak sizi üzmekten öteye gitmez. Bir bebek 6 aylıkken oturabiliyorken diğer bebek 8 ayını doldurmasına rağmen hala oturamıyor olabilir.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek