Bebekle Nasıl Oynanır?

Bebeklerin temel ihtiyaçları yemek yemek, bakım ve uykudur. Ancak bunlar fiziksel gelişimini desteklemeye yardımcı olurken bir de duygusal gelişimi için atılması gereken adımlar bulunur. Bir bebeğin duygusal gelişimini tam olarak destekleyebilmek, onun kendine güvenli bir bebek olmasını sağlamak için onunla oyunlar oynamalısınız.

Bebeklerle oynayabileceğiniz oyunlar nelerdir?

Bebeklerin özellikle 6. aydan sonra etrafa olan ilgilerinin artmasıyla hareketli oyunlara, etkinliklere yönelmeleri çok normaldir.

Bu dönemde bebeğinizle oynayabileceğiniz en eğlenceli oyun “ ce eeee” oyunudur. Bebeğiniz bu dönemin başında kaybetme kaygısını yaşamaya başlar. Bu nedenle bu etkinlik sadece bir oyun değil aynı zamanda bebeğinize göremediği nesnelerin o göremese bile var olduklarını öğretmek adına eğitseldir. Okuduğunuz gazetenin arkasına gövdenizi saklayabilir daha sonra da gülerek “ce eee” deyip çıkabilirsiniz. Ya da elinizle yüzünüzü kapatıp aynı oyunu oynayabilirsiniz.

Bebeğinizle eğlenerek oynayabileceğiniz başka bir oyun da taklit oyunudur. Bebeğinizin çıkardığı tüm sesleri taklit edin. bunun bebeğinizin çok hoşuna gittiğini görürsünüz. Bebeğiniz kahkahalarla gülecektir.

Büyükten küçüğe dizilen kaplar en eğlenceli oyunlardan biridir. Bu kaplarla yukarıya doğru bir kule yapabilir ya da yana doğru dizerek tren yapabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin kas gelişimini de destekleyebilirsiniz.

Hayvan sesleri çıkaran oyuncaklarla oyun kurmayı deneyin. Bu oyun hem eğlenceli hem de eğitseldir. Kısa sürede bebeğinizin hayvan seslerini tanıyarak taklit ettiğini görürsünüz. Oldukça eğlenceli bir oyun olan bu etkinlik, siz istediğiniz kadar uzayabilir. Bebeğinizin daha hızlı öğrenmesi için bir hayvan sesini verdikten sonra hemen diğerine geçmek yerine aynı sesi arka arkaya verirseniz bebek o sesi hemen tanır.

Beraber kitap okumak, en eğlenceli oyunlardan biridir. Bebeğinizi kucağınıza alıp kitaba dokumasına, kitabın sayfalarını çevirmesine izin verin. O bunlarla meşgulken siz de yüksek sesle kitabı okuyun. Resimli kitaplar seçerek ilgisini yüksek tutabilir ve resimler üzerinden hikayeler anlatabilirsiniz.

Kutusundan fırlayan oyuncaklar onlar için birer sürpriz olduğundan oldukça değişik bir oyun olarak algılayıp eğlenirler. Bu tip oyuncaklarla eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek