Bebeklerde Ateş Ölçümü

Bebeklerimiz en korunmasız varlıklardır. Onları gözümüzden bile sakınırken bazen farkında olmadan hastalandıklarını görür ve çok endişeleniriz. Fakat biliriz ki, doğru konan teşhisle hastalığın çaresi hemen bulunur. Ateş de aileleri endişelendiren ve hemen müdahale edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Bebeklerde ateş hemen çıkabileceği gibi vücut ısısı belirli bir derecede sabit kalabilir. Fakat, vücut ısısını sürekli kontrol edip ateşin yükselmesi halinde müdahale edilmelidir. Peki, bebeklerde bu kadar önemli olan ateş nereden ölçülür?

Ateşin derecesi ölçümü yapan kişinin vücut sıcaklığına, ölçüm tekniğine, termometrenin türüne, ölçüm yapılan ortamın derecesine ve ölçüm yapılan vücut bölgesine göre değişir. Günlük hayatta sık kullanılan cam termometreler, tek kullanımlık kristal termometreler, elektronik termometreler, kulak termometreleri ve kağıt termometreler kullanılır. Vücut sıcaklığı ölçümü ise ağızdan, koltuk altından, makattan, kulaktan ve ciltten yapılabilir. Bebeğin ateşinin yüksek olup olmadığını öğrenmek için ölçümün nasıl yapıldığını bilmeli ve termometreyi doğru okumalısınız. Bunu kolaylaştırmak için bir püf nokta ise bebeğin hangi bölgesinden ölçüm yapacağınızdır.

Ateşinin olup olmadığını anlamanın en kısa yolu dudaklarınızla veya elinizin tersiyle alnından veya ensesinden ölçmek olacaktır. Bilinmelidir ki vücutta sıcaklığı en iyi yansıtan dört yer koltuk altı, ağız, makat, kulak kanalıdır. Ateş ölçme durumu bebeklere gelindiğinde, doktorların söylediğine göre bebek 4-5 yaşına gelinceye kadar ağızdan ölçüm yapmanın doğru olmayışıdır. Bebek farkında olmadan termometreyi ısırabilir. Özellikle içerisinde cıva bulunan eski termometreler kullanılması sakıncalı olarak bilinir. Bu nedenle, bebeklerde ölçüm için en doğru yerler makat, koltuk altı veya kulak kanalı olur. Kulak kanalından yapacağınız ölçümde timpanik ya da kızılötesi ölçüm cihazlarını kullanabilirsiniz. Kulak kanalına yerleştirdiğiniz timpanik ateş ölçme cihazı birkaç saniye içerisinde vücut sıcaklığını size söyler. Bebeklerde en doğru ve hızlı sonucu bu sayede alacağınızı söyleyebiliriz. Bu yöntem koltuk altından bile daha doğru sonucu verir. Ayrıca deriden ateş ölçebilirsiniz, termometrenin vücuda değmeden laser teknoloji ile bebeğin vücut ısısını ölçen cihazları vardır. Bu sayede bebek uyurken bile kolayca ateşini ölçebilirsiniz.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek