Bebeklerde Konak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeklerin ve süt çocuklarının kafalarında görülebilen deri döküntüsüne konak adı verilir. Hemen hemen her bebekte görülen konak, ciltte yağ dokusunun fazla çalışmasından kaynaklanmaktadır. Sebebi tam olarak bilinmese de konak, ciltten salgılanan yağ salgısı ve epitel atıklarının toz ile birleşmesi sonucunda deride plak oluşması şeklinde meydana gelir. Bu plak daha sonra kuruyarak deride pul şeklinde döküntüler oluşturur.

Konaklar genellikle saçlı deride meydana gelirken, bazı durumlarda bu deri döküntülerinin kulak arkasına, alına ve göz kapaklarına kadar yayılabildiği görülmektedir. En yaygın olarak kızarıklık ve pullanma şeklinde ortaya çıkan konakların görünümü kırmızı, pembe, sarı ya da beyaz renklerde olabilir.

Konak, endişe edilmesi gereken bir hastalık değildir. Ayrıca konak oluşumunun bebekleri rahatsız edici bir etkisi yoktur. Bazı basit önlemlerle bebeklerde konak oluşumu azaltmak, engellemek ve doğru bir bakım ile bebek cildindeki konakları temizlemek mümkündür.

Bebeklerde Konak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebekte konak oluşumunun azaltılması için bebeğin her gün, doğal bir bebek şampuanı ile yıkanması gerekir. Yıkama sonrasında ise bebeğin saçı hafifçe kurulandıktan sonra yumuşak bir tarak kullanılarak taranmalıdır. Bu şekilde ciltteki konakları azaltmak mümkündür.

Eğer konaklar kalın kabuklu ve sert ise, yıkama öncesinde bebeğin kafasına zeytinyağı veya bebek yağı sürülmeli ve sürülen yağ masaj yapılarak cilde yedirilmelidir. Bu işlemden bir süre sonra da bebek yıkanmalı ve ardından tarama işlemi gerçekleştirilmelidir.

Bu yöntemlerin uygulanmasıyla bebeklerdeki konak oluşumu azalır ve bebeğin sık şekilde yıkanması sonucunda konaklar tekrar oluşmaz. Ancak oluşan herhangi bir müdahalede bulunulmasa bile konaklar birkaç ay içerisinde kendiliğinden de geçer.

Eğer konaklarda yayılma eğilimi ve konakların içinden sıvı sızıntısı varsa ve bebek konaklardan dolayı huzursuz oluyorsa, bu durumda doktora başvurulması gerekir.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek