Bebeklere Yoğurt Ne Zaman Verilir?

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelişmeleri için, eksiksiz bir beslenmeye ihtiyaçları vardır. Yeterli anne sütü alabilen bebeklerde, ilk 6 ay boyunca anne sütü bebeğin eksiksiz beslenmesi için tek başına yeterlidir. Ancak 6. aydan itibaren anne sütü bebeğin ihtiyacını tam olarak karşılayamayacağından dolayı, kademeli olarak ek gıdalara geçilmesi gerekir. Ek gıdalara geçişte bebeğe verilen besinlerden birisi de yoğurttur.

Bebeklere Yoğurt Ne Zaman Verilmelidir?

İnek sütü bebeklere 1 yaşından önce kesinlikle verilmemesi gereken bir gıdadır. İnek sütünden yapılan yoğurt ise mayalanma sürecinde bebek için çok faydalı bir besin haline dönüşür ve 6. aydan itibaren bebeklere rahatlıkla verilebilir. Hatta anne sütünü yeteli derecede alamayan bebeklerde bu süre doktor tavsiyesi ile 4-4,5 ay civarına da çekilebilir. Bu şekilde yoğurtta bulunan yüksek miktardaki kaliteli protein ve kalsiyum ile bebeğin gelişimi desteklenmiş olur.

Yoğurdun bebek için faydaları sadece protein ve kalsiyum içeriği ile sınırlı değildir. Yoğurt içerisindeki canlı bakteriler, bebeklerin midelerini koruma ve iyileştirme görevini de yerine getiriyor. Özellikle antibiyotik kullanımında zarar gören yararlı bakterilerin tekrar çoğalması da yoğurt sayesinde meydana geliyor. Ayrıca yoğurt tüketen bebeklerde ishal vakalarının daha az görüldüğü ve meydana gelen ishal vakalarında da diğer bebeklere göre yoğurt tüketen bebeklerin daha çabuk iyileştikleri tespit edilmiştir.

Uzmanlar tarafından 2. yaşına kadar olan bebeklere tam yağlı yoğurt verilmesi ve bebeğe verilecek olan yoğurdun günlük olarak evde mayalanması tavsiye edilmektedir.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek