Evde Lor Peyniri Yapımı

Süt ürünleri içinde besin değeri en yüksek olan gıdalardan birisi lor peyniridir. Ek gıdaya geçen bebekler, sporcular, diyet yapanlar ve sağlıklı beslenenler bu gıdayı sıklıkla tüketir. Lezzetli ve besleyici olmasının yanında lor peyniri evde de kolaylıkla yapılabilir. Evde lor peyniri yapılması içinse sütün, limon ve sirke gibi asitli bir içerikle etkileştirilmesi yeterlidir.


  • 2 litre süt 
  • yarım çay bardağı taze limon suyu veya sirke ya da 1 çay bardağı yoğurt

Yapılışı: Süt önce tencereye koyulur ve orta ateşte ocağa alınır. Tencere içinde ısıtılan süt kaynama noktasına geldiğinde içerisine limon suyu, sirke ya da yoğurt ilave edilerek karıştırılır. Sütün içerisine bu malzemelerden birisi katıldığında sütün kesilme süreci başlar. Süt bu şekilde 5-6 dakika kadar kaynatılır ve bu sürenin sonunda tencere ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Süt soğurken bir taraftan da kesilmeye devam eder ve yaklaşık olarak 45-50 dakika içinde sütün tamamı kesilerek lor peynirine dönüşür. Tenceredeki lor peyniri tülbent içine alınarak süzülür ve elde edilen peynir buzdolabına koyularak muhafaza edilir.

Eğer lor peynirinin tuzlu olması isteniyorsa tuz ilavesi süt kaynamadan önce diğer malzemelerle birlikte yapılmalıdır. Tuzlu lor peyniri yapmak için 2 litre süte 2 çay kaşığı kadar tuz ilave edilmesi yeterlidir. Günlük 5 gramın üzerindeki tuz tüketiminin sağlık açısından olumsuz etkileri olduğunda tuzsuz lor peynirinin daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Ancak tuzlu lor peynirinin dayanım süresi tuzsuza göre daha uzundur.

Püf Noktaları

Evde lor peyniri yapmak için ambalajlı hazır sütler de kullanılabilir. Ancak bu sütler ile lor peyniri yapmak için sütün kaynatılmasına gerek yoktur. Sirke, limon ya da yoğurt maddelerinden herhangi birisi ile tuz süte ilave edilerek karıştırıldığında süt kesilmeye başlar ve sütün tamamı kesilene kadar beklendiğinde lor peyniri elde edilir.

Evde lor peyniri yapmak için en ideali kaynatılmadan önce ya da kaynatılırken sütün kesilmeye başlamasıdır. Bu durumda süt kendiliğinden topaklanmaya başlarsa lor yapma süreci aynen uygulanır ve lezzetli bir lor peyniri elde edilerek afiyetle tüketilir.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek