Göbek Kordonu Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Dokuz aylık bir bekleyişin sonunda bebeğinizi kucağınıza aldınız. Bu minik varlık yaşamının ilk aylarında her şeyiyle size bağımlı ve muhtaç olacaktır. Onun bakımı, temizliği, beslenmesi özel bir ilgi ve dikkat gerektiriyor. Bu özel bakımın bir parçasını da göbek kordonu temizliği oluşturuyor. Çoğu anne için ilk başlarda zor gibi görünen bu bakım hakkında sizler için önemli bilgiler derledik.

Göbek kordonu ne işe yarar?

Hamileliğinizin başlangıcında rahim içinde oluşan embriyonun bazı uzantıları annenin kan damarları ile bağlantı kurabilmek için rahim duvarına doğru ilerler. Burada plasenta ile birlikte göbek kordonu oluşmaya başlar. Göbek kordonu, bebeğiniz rahim içinde iken plasenta aracılığı ile kan taşıyan hayat bağıdır. Anneden bebeğe oksijen, besin ve bazı bağışık maddeler taşır.

Doğumla birlikte bebek için bazı önemli değişiklikler olur. Akciğerlere hava girmesi ile birlikte daha önce göbek kordonuna giden kan akışı bir anda akciğerlere yönelir. Böylece bebek annenin fizyolojik bir parçası olmaktan çıkar. Bağımsız bir canlı olarak nefes almaya başlar.

Bu andan itibaren göbek kordonu görevini tamamlamıştır. Doktor tarafından bebek göbeğinin yaklaşık 2,5 cm üstünden kesilir, klampe edilir. Bu işlem sırasında bebeğiniz hiçbir acı duymaz. Çünkü bu bölgede sinir yoktur.

Bakımını nasıl yapacaksınız?

Göbek kordonu bakımı çoğu zaman kolaydır. Önemli olan bu bölgenin kuru ve temiz tutulmasıdır.

Henüz kesilmiş göbek kordonu ilk birkaç gün boyunca şişmiş ve jel görünümünde olabilir. Birkaç gün içinde kurumaya, büzülmeye ve kararmaya başlayacaktır. Ortalama 1-4 hafta içinde de düşecektir. Açık bir yara görünümünde de olduğu için mikroplanmaya hazır olan göbek kordonu kalıntısını tamamen iyileşip, üstü kapanıncaya kadar takip etmek gerekir.

Hastanede kaldığınız sürece bebek hemşiresi göbek kordonu temizliğini yapacaktır. Evinize çıkarken de çocuk doktorunuz bu bakımın nasıl olacağını size gösterecektir.
 • Doktorunuzun size önereceği antiseptik bir solüsyonla veya alkolle bu bölgenin günde 3-5 kere temizlenmesi gerekir.
 • Göbek kordonu çıkıntısını incitmeden tutarak, göbeğin etrafındaki kıvrımlara doğru temizleyin.
 • Temizleme işlemini yaparken ellerinizin temiz olmasına dikkat edin. Steril gazlı bez kullanın. Pamuk kullanmaktan kaçının. Yumuşak hareketlerle silin.
 • Bölgenin ıslak ve nemli kalmaması gerekir. Göbek kordonu ne kadar çok hava alır ve kuru olursa iyileşme süresi o kadar çabuk hızlanır.
 • Bebeği bezlerken bezin ön tarafını aşağıya katlayarak bölgenin hava almasını sağlayın. İdrarla temas etmemesine dikkat edin. Gerekirse bebeğin giysisini yukarıya sıyırabilirsiniz. Naylon külot türü giysilerden kaçının. Sıkıca bu bölgeyi kapamayın. Islanırsa hemen kurulayın.
 • Birçok doktor bebeği göbek kordonu düşünceye kadar yıkamak yerine, silerek temizlemeyi önerir. Bu yüzden göbeği iyice iyileşinceye kadar bebeği küvetinde yıkamayın.
 • Kordonun düştüğü gün birkaç damla kan görülebilir. Bu normal bir durumdur.
 • Kordonu tahriş edecek şeyler sürmeyin. Üstünü kalın bez ya da plastik yapışkanlarla kapamayın.
İyileşmekte olan kordonlar normalde olduklarından daha kötü kokup, görünebilirler. Ama bu durum aşırıysa göbeğin çevresinde kızarıklık, kokulu irinli bir akıntı oluşuyorsa doktorunuza başvurun. Enfeksiyon saptanırsa antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Kordon düştükten sonra pansumanı hemen kesmeyin. Geriye kalan bölgede ince bir deri tabakası oluşuncaya kadar temizlemeye devam edin. 

Hangi durumlarda doktorunuzu aramalısınız?
 • kordon etrafında kızarıklık
 • ateş
 • şişlik
 • hassaslaşmış bölge
 • kokulu, irinli akıntı
 • kanama
Granülom nedir?

Bazı bebeklerde bu bölgede granülom olarak adlandırılan yumrular oluşur. Bu durumda iyileşme süreci gecikir. Böylesi bir oluşum varsa, göbek kordonu bölgesi açık kırmızı ya da pembe bir renk alacak, nemli bir görünüm kazanacak ve kötü kokulu bir akıntısı olacaktır. Doktorunuz ilk başta bu bölgenin alkolle, daha sonra ise inatçı granülomlar için gümüş nitratla temizlenmesini önerebilir.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek