Gebelikte Merak Edilenler...

Gebelikte hamama gidilir mi?


Hamamda uzun süre kalındığında vücutta ısı artışı söz konusu olabileceğinden, hamama gitmekte sakınca olmamakla beraber 10 dakikadan daha uzun süre kalınmaması önerilir. Sauna ise gebelik döneminde önerilmemektedir.

Sıcak Suyla Duş Almak Zararlı Mı?

Gebelik esnasında sıcak su ile duş almanız doğrudan bebeğinize ya da size zarar vermez. Öte yandan damar duvarında gevşeme yaparak anne adayında tansiyon düşüklüğü yapabileceğinden baygınlık hissi oluşturabilir. Bu nedenle ılık su tercih etmelisiniz. Yine aynı nedenle sauna gibi sıcak ortamlarda kalmamaya dikkat etmelisiniz. 

Gebelikte Saç boyatılır mı?

Onuncu haftaya kadar saç boyatmaktan kaçınmak, bu haftadan sonra ise organik boya adı verdiğimiz boyalarla saçı boyatmak uygundur.

Kalıcı makyaj yaptırılır mı?

Kalıcı makyajda kullanılan makyaj malzemeleri ciltten kana geçebildiğinden gebelik döneminde kalıcı makyaj önerilmez.

Astım ilacı kullanılabilir mi?

Astım anne adaylarında nispeten sık görülen bir hastalıktır ve gerek inhaler gerekse tablet şeklinde gebelikte kullanıma uygun ilaçlar mevcuttur.

Gebelikte 10 saatten fazla süren araba seyahatleri yapılabilir mi?

Özellikle 32. haftadan sonra anne adayının şehir değiştirmesi çok uygun değildir. Bu süreden önce ise 2 saatte bir mola verilerek uzun seyahatler yapılması, doktorunun onayıyla, mümkündür.
Diyet ürünler yenebilir mi?

Yağı alınarak diyet haline getirilmiş ürünlerde sakınca olmamakla beraber (süt gibi) suni şekerler katılarak hazırlanmış diyet ürünler (diyet kola gibi) tüketilmesi, şeker hastalığı olan anne adayları hariç, uygun değildir.

Asitli içecekler zararlı mı ?

Asitli içeceklerin bebeğe zararı olduğu bir hurafe olmakla beraber, anne adayının sindirim sistemini tahriş etmesinden kaçınmak amacıyla günde bir adet ile sınırlamak uygundur.

Hamilelikte tuz tüketimini Sınırlamak Gerekli mi ?

Hamilelik döneminde vücutta ödem oluşma eğilimi olması nedeniyle tuz kısıtlamasına gitmek doğrudur. Eğer tansiyon artışıyla seyreden bir sorun var ise tuz kısıtlaması daha sıkı uygulanmalıdır.

İç rahmin geniş olması diye bir şey var mı ?

İç rahim veya iç karın halk arasında var olan ancak anatomide var olmayan bölgelerdir. Bu tanımlamalar anne adaylarının karınlarının gebelik haftasına göre ufak veya büyük olmasını izah etmek için türetilmiş görünmektedir.

Göğüslerin küçük olması süt miktarını azaltır mı?

Göğüs kitlesiyle süt miktarı arasında bir bağlantı olmakla beraber çok aşırı küçük olmadığı sürece bebeği besleyecek süt miktarına aşırı azalma olmaz.

Bilgisayar başında çalışmak bebeğe zarar verir mi?

Bilgisayar “ışınlarının” bilinen olumsuz bir etkisi saptanmış değildir. Ancak laptop adı verilen dizüstü bilgisayarların altlarının ısınması ve bunun gelişmekte olan bebeği olumsuz etkilemesi imkan dahilinde olacağından bilgisayarlarla masa başında çalışılmalıdır.

Bebek tekmelemesi çok canımı yakıyor. İç organlarıma zarar verir mi?

Bebeğin tekmeleriyle kalın plasenta duvarını aşarak iç organlara zarar vermesi mümkün değildir ve görülmemiştir.

Hamilelik daha sık rüya görmeye neden olur mu?

Hamileliğin özellikle son haftaları beyin biyokimyasının değişmesiyle rüyaların daha yoğun ve daha canlı görüldüğü bir dönemdir.

Anne grip olduğunda bebeğe de mikrop geçer mi?


Grip bebeğe geçse dahi anne adayından gelen koruyucu maddeler de geçtiğinden onu ciddi enfeksiyona yakalanmaktan korur ve grip mikrobunun sakatlık yapıcı özelliği olmadığından bebek bu durumdan çoğunlukla olumsuz etkilenmez.

Müzik bebeğin ruhsal gelişimini etkiler mi ?

Dinlenen müzik anne adayında yarattığı olumlu ruh haliyle salgıladığı “mutluluk” hormonları sayesinde bebek üzerinde de olumlu etki yapar.

Gebelikte oluşan varisleri geçer mi ?

Hamilelik döneminde ilk defa gelişmiş olan varisler çoğunlukla lohusalık bitiminde kaybolur, hamilelikten önce var olan varisler ise hamilelikte daha belirgin hale gelebilirler ve geri dönüşümleri daha zordur.

Gebelikte tatlandırıcı kullanabilir miyim ?

Hamilelik öncesi diyabeti olan veya gebelik diyabeti olan anne adayları hariç, suni tatlandırıcı kullanımı önerilmemektedir.

 Hamileliğimde Midye yiyebilir miyim?

Midye deniz ürünleri arasında en çok ağır metal biriktiren canlıdır ve tüketiminden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?

Cinsel ilişkinin düşüğe neden olduğuna dair bilimsel veri olmamakla beraber zaten oluşacak olan bir düşüğü hızlandırdığı düşünülmektedir.

Gebelikte saçlarım daha mı hızlı uzar?

Hamilelik dönemi saçların ve tırnakların hızlı değişime uğradığı bir dönemdir ve hem hızlı uzayabilir ve hem de özellikle emzirme döneminde daha bariz olmakla beraber daha kolay dökülebilir. Bu hızlı dökülme kalıcı değildir.

Gebelikte baş ağrısı normal mi?

Özellikle 8-16. haftalar arasında beyin damarlarının genişlemesine bağlı olarak anne adaylarında baş ağrılarına sıklıkla rastlanır. Basit ağrı kesicilere yanıt vermeyen baş ağrıları nörolojik değerlendirme gerektirir.

Dondurulmuş gıdalardan hazırlanmış yemekleri yememeli miyim?

Son kullanma tarihi geçmediği ve gıdanın kendisi hamilelikte tüketime uygun olduğu sürece bu gıdaların tüketilmesi zararlı değildir.


Çatlak Kremlerini Ne Zaman ve Ne Kadar Süre Kullanmalıyım?

Hamileliğiniz esnasında bebeğiniz büyüdükçe karın cildinizde gerilmelere bağlı kaşınmalar ve çatlaklar oluşabilir. Her ne kadar çatlak oluşumunda cilt esnekliği ve yapısı önemli rol oynamakta ise de kremleri kullanmanız faydalı olabilir, özellikle kaşıntıyı azaltmakta etkilidir. Gebeliğin ikinci trimester dediğimiz 14-16. haftalarında krem kullanımına başlamanız doğru olacaktır. Değişik kremler mevcut olup fitolastil içeren kremler en çok tavsiye edilenlerdir. Günlük kullanıma gebelik tamamlanana kadar hatta gebelikten sonra lohusalık döneminde, doğumdan sonra 3-4 ay daha kullanmaya devam edebilirsiniz. Böylece çatlaklarınızın belirginliğinin azalmasını sağlayarak etkisini maksimal düzeyde göstermesini sağlamış olursunuz.


Ayaklarım ve Ellerim Çok Şişiyor, sebebi ne olabilir ?

Gebelikte ellerde ve özellikle ayaklarda ödem normal olarak kabul edilir. Fakat sıklıkla gebeliğin ilerleyen haftalarında, 32. haftadan sonra olmaktadır. Gebeliğin ilk yarısında ödem beklemeyiz. Gebelikte görülen ödemin nedeni gebelikteki vasküler yani damar volümünün artması, damar duvarının gevşemesi ve damar devir daimindeki gebeliğe bağlı değişimlerdir. Fakat beraberinde tansiyon yüksekliği olmamalıdır, bu durum gebelik zehirlenmesine (preeklampsi) işaret edebilir. Dolayısıyla gebeliğin ikinci yarısında ödem sık görülür ve normal olarak değerlendirilir, fakat beraberinde tansiyon yüksekliği olduğunda tehlikelidir, ileri tetkik ve tedaviye geçilir.

X-Ray Cihazı Bebeğimi Etkiler mi ?

Hamilelik esnasında x-ray cihazları içeren alışveriş merkezlerindeki güvenlik noktalarından geçerken mümkün olduğunca maruziyetin azaltılması önerilir. Her ne kadar bu cihazlardan geçerken kısa süreli ve düşük dozlarda maruziyet olsa da hiç maruz kalmamak tercih edilir. Bu gibi maruziyetler sürekli olmadıkça bebeğe zarar vermemektedir. Fakat neticelerini tam olarak bilemeyeceğimizden hiç maruz kalmamayı tercih etmeliyiz. Aynı konu telefon, wi-fi ve bilgisayar kullanımları için de geçerlidir. Bebek için kısa dönem sonuçları açısından problem olmamakla birlikte uzun dönemde yani hayatının ilerleyen yıllarındaki etkilerini tam olarak bilmemekteyiz.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek