Çocuklarınıza Sebze Sevdirmenin Yolları

Genelde bir çok annenin ortak sorunudur çocuklara sebze yedirmenin yolları. Sebze sevmeyen çocuk sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Ancak sadece çocuklar değil yetişkinler arasında da sebzeye kötü bakan ve sebze yediğinde doymadığını ya da tatmin olmadığını söyleyen çok fazladır. Ancak sebzenin faydaları uzmanlar tarafından sürekli olarak gündeme getirilir ve düzenli olarak tüketilmesi önerilir.
Yetişkinler arasında da genelde sevilmeyen sebzeyi tüketmenin kesinlikle size hitap eden yolunu bulmalı ve tüketmelisiniz. Çünkü çağımızın korkunç hastalığı olan kanserden tutun da bir çok önemli hastalığa karşı bugün sebzelerin koruyucu nitelikte olduğu uzmanlar tarafından vurgulanmakta. Özellikle çocuklar için sebze son derece önemli. Peki çocuklara sebze sevdirmenin yollarını biliyor musunuz? Eğer çocuğunuzun önüne sevmediği bir tabak sebze yemeğini koyar ve zorla yedirmeye çalışırsanız hayatı boyunca o sebzeden nefret edecektir. Bu nedenle böyle bir taktik yerine ona sebzeyi sevdirmenin yollarına başvurmalısınız. Ayrıca sadece çocuklar için değil yetişkinler için de geçerlidir bu durum. İşte size ve çocuklarınıza sebzeyi sevdirecek harika öneriler.

Köftelerin içine sebze rendeleyin

Çocuklar genelde köfte severler. Çocuğunuz hangi tarz köfteyi seviyorsa o köftenin içine iyice küçültülmüş şekilde sebze rendeleyebilirsiniz. Özellikle havuç ve kabak çok yakışır. Ancak diğer sebzeler de çok yakışır. Aynı şekilde Karnabahar da lezzetli bir köfte yapmanızı sağlar. Çocuğunuzun damak tadı alıştıkça, zamanla köfte içine koyduğunuz sebze miktarını arttırabilirsiniz.

Sebzeli börekler yapın

Çocuğunuz nasıl börek sever? Kıymalı ya da peynirli? Çok fazla ağzına gelmeyecek şekilde başlangıçta onu alıştıracak şekilde sebzeleri böreğinizin içine dahil edebilirsiniz. Pırasa böreğe çok yakışır. Deneyebilirsiniz.
Sebzeli omletler yapabilirsiniz
Yumurta her türlü sebzeyi çok güzel kaldırır. Eğer çocuğunuz omlet yemeyi seviyorsa mutfağa beraber girin ve bir sebze seçerek sebzeli omlet yapın.

Bol sebzeli mücver yapın

Sebze sevmeyen herkes genelde mücvere bayılır. Çocuğunuz için ya da evinizde sebze sevmeyen bireyleriniz için mücver yapmayı deneyebilirsiniz. Seve seve yiyeceklerdir.
Karnabahar kızartması

Karnabahar son derece faydalı bir kış sebzesidir. Ancak seveni maalesef azdır. Fakat bu sebze ile harikalar yaratabilirsiniz. Hafif haşladığınız karnabaharları yumurta ve una bulayıp kızartın çıtır çıtır ve çok lezzetli olacaktır. Ya da haşlayıp yoğurtlayın salata şeklinde tüketin ve tükettirin. Aynı tarifleri brokoli için de uygulayabilirsiniz.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek