Hasta Çocuğu Eğlendirmenin Yolları

Çocuklar hasta olup evde kaldıkları zaman onları televizyon karşısına hapsetmek yerine keyifli aktivite önerilerini deneyin.

Çocuklar hasta olduğu zaman evde kalıp dinlenmeye ihtiyaçları var ve bu zamanı değerlendirmek için de aktivitelere. Aktiviteler derken çocuğunuzun saatlerce televizyon başında olmasından ya da elinde akıllı telefonla bütün günü ziyan etmesinden söz etmiyoruz. Hasta çocuğunuzu eğlendirirken, gelişimine de katkı sağlayacak birbirinden keyifli aktiviteler var. 

Kendi gizli yerinizi yaratın Çocukların her zaman en sevdiği oyunlardan biri evin içinde kamp yapmak veya sandalyelerin arasına örtülen battaniyeler, yastıklar ve peluş oyuncaklarla çadır kurup gizli yerinizi yaratmak ve içinde saatler geçirmek. Bu oyun çocuğunuzun hastayken de en keyif alacağı aktivitelerden biri.

Film izleyin Normalde televizyon ve ekran önünde geçirilen zamanın bir limiti olsa da hasta çocuğun en keyif alabileceği ve yorulmadan yapabileceği aktivitelerden biri film izlemek. Özellikle çocuğunuz hastalık yüzünden konuşamıyor ve dinlenmek istiyorsa. Yaşına uygun filmler seçip, birlikte izleyebilirsiniz. Mesela, "Oyuncak Hikayesi" veya "Harry Potter" gibi serileri izleyebilirsiniz.

Sesli kitap dinleyin Çocuğunuz konuşamıyor ve hastalık yüzünden fazla hareket edemiyorsa beraber uzanın, gözlerinizi kapatın ve sesli kitap dinleyin. Tabii ki kitap okumak da yine yapılabilecekler arasında.

Doktorculuk oynayın Konumuz hastalık olunca doktorculuk oynamak da bir seçenek. Tek yapmanız gereken oyuncak doktor ekipmanlarını, hasta rolü yapan oyuncak bebekleri ve biraz da yara bandı hazırlamak. 

Dünya yolculuğuna çıkın Önünüze bir dünya haritası açın ve beraber haritadan ülkeler seçin. Ülkelerin özelliklerinden bahsedin ve coğrafya bilginizi geliştirin.

Fotoğraf albümlerine bakın Evde yapılabilecek en sakin ve dinlendirici aktivitelerden biri de eski fotoğraflara bakmak.

Hazine avına çıkın Eğer çocuğunuzun hareket etmeye gücü varsa ondan evin içinde 10 tane kırmızı renkli obje veya 10 tane ''S'' harfiyle başlayan kelime/obje bulmasını isteyin. Görevi tamamladığında ise küçük bir atıştırmalıkla bunu kutlayabilirsiniz. 

Yaratıcılığınızı konuşturun Oyun hamurlarından yaratıcı şekiller yapmak veya resim çizmek için güzel bir zaman. Bunun yanı sıra yap-boz veya maket yapmak da hasta çocuğun vakit geçirebileceği aktiviteler.

Saklambaç oynayın Hazine avı gibi oyunların yanı sıra yine çocuğunuzun enerjisi varsa onu çok yormadan saklambaç oynayabilirsiniz.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek