Çocuğunuzu Yetiştirirken Yapmamanız Gereken 10 Şey

Çocuğunuzu yetiştirirken ve onda bir disiplin anlayışı yaratmak için dikkati elden bırakmamalısınız. İşte bu konuda kaçınmanız gereken 10 davranış.

Çocuğunuzu yetiştirirken ve onda bir disiplin anlayışı yaratmak için dikkati elden bırakmamalısınız. İşte bu konuda kaçınmanız gereken 10 davranış.

1. Çocuğunuza Bağırmak

Çocuğunuzu disipline etmek adına sesinizi yükseltmek ve ona bağırmak başarısız olmaya mahkûmdur. Bu sadece çocuğunuza bir disiplin alışkanlığı kazandırmamakla kalmayacak, ona kendi sinirleri bozulduğunda sinirini bağırarak atmanın normal bir davranış olduğu izlenimini verecektir.

2. Boş Tehditler Savurmak

Çocuğunuzu korkutmak ve daha tutarlı davranmasını sağlamak için “Bak bu sefer seni döverim.” veya “Sebzelerini yemezsen bir daha hiç pasta yiyemezsin.” gibi uygulamayacağınız tehditler, sizin otoritenizi yok edecektir. Ciddiye alınmanız için böyle tehditlerden kaçınınız.

3. Eşinizin Otoritesini Baltalamak

Çocuğunuzu nasıl disipline edeceğiniz konusunda çocuğunuzun önünde anlaşmazlıklardan kaçının. Eşinizin davranışlarıyla tutarlı olun ve eğer bu konuda bir sorununuz veya öneriniz var ise eşinizle özel bir ortamda bunu tartışın.

4. Kural Koymaktan Kaçınmak

Çocuğunuza neyin yasak olduğunu önceden belirtmezseniz, onu tutarlı bir şekilde disipline edemezsiniz. Mesela çocuğunuza evde top oynamaması gerektiğini belirtmezseniz, bir vazonuz kırıldığında da ona ceza vermeniz adil olmaz.

5. Rüşvete Başvurmak

Tabi ki rüşvetten kastımız para değil! Çocuğunuza sebzelerini yemesi için pasta önermek de rüşvet olarak sayılabilir. Çocuğunuzu disipline etmek için her defasında ona bir kar sunmanız, bunu onda bir alışkanlık haline getirecektir. İyi ve doğru davranışlarda ödül vermek tabi ki yararlı bir geri bildirim yöntemi, fakat bunu çocuğunuzun davranışlarını birebir kontrol etmek için kullanmanız sizin ve onun zararına olacaktır.

6. Çocuğunuzla Cezası Konusunda Pazarlık Yapmak

Disiplin metotlarınız kesinlikle pazarlığa veya tartışmaya açık olmamalı. Eğer çocuğunuzun herhangi bir davranışı bir ceza gerektiriyorsa onunla ceza konusunda pazarlığa girmeden cezayı verin. Aynısı ödüller için de geçerli!

7. Çocuğunuzu Başkasıyla Karşılaştırmak

Çocuğunuza “Ah keşke biraz kız kardeşin gibi olsan!” gibi bir cümle kurduğunuza, onu doğru ve örnek davranışlara yönlendirmek yerine, olduğundan farklı bir kişi olmasına yönlendirirsiniz. Çocuğunuz kendi öz bireyidir, ondan başka bir kişiye benzemesini beklemeyin.

8. Çocuğunuza Şiddet Uygulamak

Çocuğunuza halk arası tabiriyle dayak atmak hiçbir zaman çözüm değildir. Bu onun ileride saldırgan ve öfke problemli bir kişi olmasına neden olacak, doğru ve örnek davranışları sadece dayak yememek adına yapılan basit olgulara çevirecektir.

9. Ağlamaya veya Şikayete Yenilmek

Disiplin metotlarınız konusunda katı ve tutarlı olmalısınız. Çocuğunuza verdiğiniz cezayı ağladığı için azaltırsanız, ona ağlamanın ve şikayet etmenin sorun çözücü davranışlar olduğu izlenimini verirsiniz.

10. Kötü Örnek Teşkil Etmek

Unutmayın ki çocuğunuzun en büyük örneği ve rol modeli sizsiniz. Onun davranışlarını en iyi kendinizin davranışlarını ayarlayarak etkileyebilirsiniz. Çocuğunuzu abur cubur yediği için cezalandırıp daha sonra onun önünde bir paket patates cipsi yemek sizin otoritenizi baltalayacak, çocuğunuzda da davranış bozukluklarına neden olacaktır.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek