Çocuğunuzun Küçük Kardeşine Alışmasını Nasıl Sağlarsınız?

Aileye yeni bir bireyin katılması her zaman mutluluk verir, tüm aileyi etkileyen bir durumdur. Bu durumdan en çok etkilenenlerden biri de çocuklardır. Eve küçük bir bebeğin geleceği haberi, küçük çocuğunuz için rahatsız edici olabilir. Çünkü çocuğunuzun görüşüne göre, anne babasının hayatının merkezi kendisidir. 


Benmerkezci çocuğunuz için küçük bir bebek, bu durumun değişmesi olarak görülür ve elbette bu fikre sıcak bakmayacaktır.

Kardeşi olacağını öğrenen küçük çocuklar heyecandan, meraka ve kıskançlığa kadar birçok duyguyu bir arada hissederler. Yaşları dolayısıyla duygularını çok da iyi ifade edemeyen çocuklar bazı olumsuz davranışlar sergileyebilirler. Bunlar küçüklüğüne dönmek gibi -örneğin parmak emmek, biberon istemek, tuvalet eğitimini reddetmek, basit davranışlardan öfke krizleri ve hırçınlaşma, saldırgan tavırlara kadar görülebilir. Bu davranışlar genellikle ebeveynlerin ilgisini çekerek tekrar onların merkezi olma isteğiyle ortaya çıkar.

Ailelerin psikologlara başvurma sebeplerinin büyük çoğunluğu ikinci bebeğin gelmesi ile çocuklarında meydana gelen olumsuz değişikliklerdir.

Aslında çocukların bu tavırları çoğunlukla kısa sürelidir ve küçük kardeş gelmeden önce ailelerin alacağı bazı ön hazırlıklarla bu süreç kolaylaştırılabilir.

Bunları yapmayın!

Çocuğunuzun hayatında çok fazla değişiklik yapmayın. 

Örneğin eğer sizinle birlikte aynı odada yatıyorsa, bebek doğduktan sonra yeni bebeğin sizinle yatacağını söylemek veya çocuğunuzdan odasını kardeşiyle paylaşmasını istemek gibi. Bebek doğduktan sonra çocuğunuzu hemen bir kreşe yazdırarak evden uzaklaştırmak da yanlış bir tavırdır.

Çocuğunuzun hayatında büyük değişiklikler yapacaksınız bunları kardeşi doğmadan çok önce yapmalısınız. Böylece ona bu yeni duruma alışması için zaman vermiş olursunuz. Eğer çocuğunuz kardeşi olduğunda onunla aynı odada yatacaksa, bunu bebek doğmadan önce odalarında düzenlemeler yaparak tamamlamalısınız. Ya da çocuğunuzu kreşe göndermeyi planlıyorsanız, bebek doğmadan çok önce başlatmalısınız.

Bebek doğduktan sonra çocuğunuzu ilgisiz bırakmayın. 

Özellikle doğumdan sonraki ilk birkaç hafta anne doğumun verdiği yorgunlukla, tüm ilgisini ve vaktini yeni doğan bebeğine harcayabilecektir. Doğumdan sonra annenin bitkin olması sebebiyle eğer çocuğunuzla yeterince ilgilenemezseniz bu çocuğunuza artık seni sevmiyoruz, istemiyoruz mesajı verebilir. Bu yüzden ilk çocuğuyla ilgilenemeyen annenin yardımına baba yetişebilir. Örneğin anne bebeği emzirirken veya uyuturken baba ilk çocuğu parka götürebilir veya onunla oynayabilir. Eğer babanın çalışması gerekiyorsa aile yakınlarınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Çocuğunuzu şımartmayın! 

Ebeveynlerin düştüğü bir diğer yanlış ise aileye yeni bir bebeğin katılacağı haberinden sonra çocuklarını şımartmaktır. Kendilerini suçlu hissederek çocuklarının her istediğini yapmak, her istediğini almak, hayır diyememek gibi yanlışlara düşebilirler. Unutmamalısınız ki yeni bir bebek yapmak suçluluk duyulması gereken bir durum değil doğal bir süreçtir. Bazı çocuklar bu gelişmeye daha kolay adapte olabilirken, bazı çocuklar daha geç kabullenebilir. Bu dönemde çocuğunuzun her istediğini yaparak aslında ona “Yeni bir kardeş yaptığımız için suçluyuz ve bunu düzeltmek için her istediğini yaparız” mesajını vererek şımarmasına sebep olursunuz.

Doğumdan sonra çocuğunuzu överek kardeşine düşmanlık hissetmesine sebep olmayın. 
Bebeğin sürekli ağladığını, acıktığını, altına yaptığını söylemek ve çocuğunuzun bunları yapmadığı için ne kadar akıllı ve uslu olduğundan bahsetmek oldukça yanlış bir tavırdır. Genellikle ebeveynler bu hataya çocuklarına eskisi kadar ilgi gösteremediklerinden dolayı, kıskançlık duymaması için ilk çocuğu abartılı övgülerle ödüllendirmek için yapabiliyorlar. Fakat bu sanılanın aksine, çocukta küçük kardeşinin sürekli sorun çıkaran bir varlık olduğu düşüncesine sebep olur ve ona karşı düşmanlık hissedebilir.

“Sen büyüksün!” Bu sözcükleri asla kullanmamalısınız. “Sen büyüksün uslu dur”, “O daha çok küçük”, “Sen büyüksün artık ağlamamalısın” gibi sözlerle çocuğunuzun bebekliğine dönmesine sebep olabilirsiniz. Çünkü çocuğunuz küçük olmanın ağlamaya, daha çok ilgi görmeye, anne babasının merkezi olmaya hak kazandırdığını düşünebilir. Böylece çocuğunuz emzik istemek, tuvalet eğitimini reddetmek gibi bebeksi davranışlar sergilemeye başlayabilir. Unutmayın, çocuğunuz hala sadece bir çocuk. Yaşça daha büyük olması onun hala bir çocuk olduğunu ve daha az ilgiye ihtiyacı olduğunu göstermez.

Peki çocuğumu küçük kardeşine alıştırmak için neler yapabilirim?
  • Çocuğunuzu küçük kardeşine alıştırmak için henüz bebek doğmadan önlemler almalısınız. Bahsettiğimiz gibi çocuğun hayatında yapacağınız değişiklikleri küçük kardeşi doğmadan yapmanız gerekir – kreşe başlamak, odasını kardeşiyle paylaşmak- gibi.
  • Çocuğunuzun yaşına göre ona kardeş sevgisi, ailenin büyümesi hakkında hikayeler okuyabilirsiniz. Burada kendini hikayedeki çocukla bağdaştırmasını sağlayarak ona karakter hakkında sorular sorabilirsiniz. Hikayedeki çocuğu bir kahraman gibi gösterir ve kardeşine olan sevgisini ön planda tutabilirsiniz.
  • Kardeşi doğduktan sonra hayatındaki olumlu gelişmelerden bahsedebilirsiniz. Örneğin bebek biraz büyüdükten sonra ona oyun arkadaşı olabilecek…
  • Elinizden geleni yapmanıza rağmen çocuğunuz kardeşi doğduktan sonra onu sevmeyebilir, mutsuz olabilir. Ona bu yeni duruma alışması için zaman vermelisiniz. Belki kardeşi doğduktan sonra çocuğunuz onunla hiç ilgilenmeyebilir, fakat yapmanız gereken onun dikkatini kardeşine çekmek. Böyle bir durumda ona kendi bebekliğinden bahsedebilirsiniz. Anılar, fotoğraflar, bebeklik eşyaları böyle bir durumda işe yarayabilir.
  • Bebeğiniz doğduktan sonra, ilk çocuğunuz bebekçe tavırlar sergileyebilir. Örneğin biberon istemek, emzik emmek gibi. Bu davranışların tamamen normal olduğunu unutmamalı ve onu her istediğinde geri çevirmemelisiniz.
  • Çocuğunuzu yeni doğan kardeşinden uzak tutmak yanlış bir harekettir. Aksine bebeğin bakımı için ondan yardım isteyebilirsiniz. Mesela siz bebeğin altını değiştirirken çocuğunuza kendisinin bebeklik anılarından birini anlatabilir ve bu esnada sizin için ıslak mendili tutmasını isteyebilirsiniz.
  • Doğumdan sonra evinize gelen akraba ve arkadaşlarınızdan sadece yeni doğan bebekle değil, ilk çocuğunuzla da ilgilenmelerini isteyebilirsiniz. Onunla sohbet edebilir veya küçük hediyeler getirebilirler.
  • Eğer kreşe göndermek, biberonu bıraktırmak, tuvalet eğitimi vermek gibi çocuğun hayatında büyük değişiklikler yapmayı planlıyorsanız, bunları çocuğunuz yeni kardeşine alışana kadar ertelemeniz daha doğru olacaktır.

Tüm denemelerinize rağmen çocuğunuz zaman zaman sınırlarını zorlayabilir. Böyle zamanlarda olan bitene çocuğunuzun gözünden bakmaya çalışın. Onun kendini daha iyi hissetmesi için yardımcı olmaya çalışın. Çocuğunuzun duygularının önemli olduğunu, ona değer verdiğinizi fakat hatalı davranışlarının sonucuna katlanması gerektiğini ona açıklayın ve bunu uygulayın.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek