Hamilelik Çatlaklarından Kurtulma Yolları

Hamilelik çatlakları genelde karın bölgesinde oluşan, cildin yüzeyinde görülen, genelde ciltten açık renkte izlerdir. Bu çatlaklar karın bölgesinin yanı sıra basenlerde, üst kollarda, kalçada ve göğüslerde de oluşabilir. Hamilelik genelde hamilelik çatlaklarının asıl nedeni olsa da, bu tür izler ani kilo kaybı veya alımı, kalıtımsal nedenler veya daha başka fiziksel değişimlerden de kaynaklanabilir.

Hamilelik çatlakları genelde karın bölgesinde oluşan, cildin yüzeyinde görülen, genelde ciltten açık renkte izlerdir. Bu çatlaklar karın bölgesinin yanı sıra basenlerde, üst kollarda, kalçada ve göğüslerde de oluşabilir. Hamilelik genelde hamilelik çatlaklarının asıl nedeni olsa da, bu tür izler ani kilo kaybı veya alımı, kalıtımsal nedenler veya daha başka fiziksel değişimlerden de kaynaklanabilir.

Cilt 3 katmandan oluşmaktadır. Hamilelik çatlakları, dermis adı verilen cildin orta katmanında oluşmaktadır. Bu oluşum da bu tabakadaki bağlayıcı dokunun kaldırabileceği miktardan fazla esnetilmesinin sonucudur. Cilt esnedikçe, ciltteki kolajenler güçlerini yitirir ve kendini yenileme süreci zarar görür. Bu da cildin bu tabakasında ince yaralara neden olur. Bu yaralar zaman geçtikçe pembe-kırmızı bir görüntüden beyaza dönerler ve bildiğimiz hamilelik çatlağı görüntüsünü yaratırlar.

Piyasada bu tür izleri geçiren pek çok krem ve benzeri kozmetik ürün olsa da, içlerindeki kimyasallardan dolayı bu tür kremler kullanmanın bazı riskleri olabilir. Bundan dolayı size hamilelik çatlaklarından kurtulmanızı sağlayacak bir kaç doğal yöntem sunacağız.

Patates:

Patatesin suyu cilt hücrelerinin kendilerini yenilemesini sağlayacak vitamin, mineraller ve nişasta içerir.

Cildinize uygulamak için:
 1. Orta boyutta bir patatesi kalın dilimlere kesin.
 2. Bu dilimlerden birini cildinize hafif bir biçinde sürün. Patates suyunun etkilenen bölgeyi kapladığından emin olun.
 3. Kalan sıvının kurumasına izin verin ve ılık suyla bölgeyi yıkayın.
Şeker:

Doğal beyaz şeker cildin zarar görmüş tabakalarının dökülmesini sağlayarak hamilelik çatlaklarından kurtulmanızı sağlayabilir.

Cildinize uygulamak için:
 1. Bir çorba kaşığı toz şekeri badem yağı ve bir kaç damla limon suyu ile karıştırın. İyice karıştırın ve cildin hamilelik çatlağıyla kaplı bölgelerine sürün.
 2. Her duş alışınızdan önce bu karışımı cildinize en az 10 dakika boyunca yedirerek sürün.
 3. Bir ay boyunca tekrar edin. Hamilelik çatlaklarınızın inceldiğini ve azaldığını fark edeceksiniz.
Aloe Vera:

Aloe vera pek çok cilt probleminin tedavisi için yararlı bir bitkidir. Aloe vera içerikli doğal bir krem hamilelik çatlaklarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Böylesi bir kremi 2 şekilde uygulayabilirsiniz:

Kremi doğrudan cildin hamilelik çatlaklarıyla kaplı bölgesine sürün. Bir kaç dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Eğer damla veya kapsül halinde A vitamini veya E vitamini kullanıyorsanız, 1 çorba kaşığı aloe vera kremini her iki vitamin türünden 5’er kapsülün içeriğiyle karıştırıp, cildinize bu karışımı da sürebilirsiniz. Bu vitaminleri ayrı olarak bulamamanız durumunda zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Su:

Yeterince su tüketmek pek çok cilt problemini çözecektir. İyi nemlendirilmiş bir cilt kendi kendini daha rahat yenileyecek ve böylece hamilelik çatlaklarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Günde en az 2 litre su tükettiğinizden emin olun. Kahve, çay, ve kafein içeren gazlı içeceklerden bir süreliğine uzak kalın.

Limon Suyu:

Limon suyu akne türevi cilt problemlerinde sık kullanılan bir çözümdür. Hamilelik çatlaklarınızdan kurtulmanıza da yardımcı olabilir. Kullandığınız kremlere veya karışımlara biraz limon suyu eklemekle başlayabilirsiniz!

Zeytin Yağı:

Yukarıda bahsedildiği gibi zeytinyağı A ve E vitaminleri açısından zengindir. Bu vitaminler ise cildinizin kendisini yenilemesine yardımcı olur.

Cildinize uygulamak için:
 1. Ilık zeytin yağını cildinize ovalayarak sürün.
 2. Vitaminlerin ve antioksidanların cildinize emilmesi için yarım saat bekleyin.
Zeytin yağını sirke ile karıştırarak kendinize hamilelik çatlaklarına çok iyi gelecek bir gece kremi yapabilirsiniz. Bu cildinizi nemli tutacak ve soyularak yenilenmesini sağlayacaktır.

Yumurta Beyazı:

Yumurta beyazı da içerdiği amino asitlerle cildinize son derece faydalıdır. Cildinize uygulamak için:
 1. 2 yumurtanın beyazını iyice çırpın. Cildi suyla yıkayın ve çırpılmış yumurta beyazlarından kalın bir tabakayla kaplayın.
 2. Yumurta beyazının kurumasını bekleyin ve cildinizi soğuk suyla yıkayın.
 3. Cildinizi nemli tutmak için biraz zeytinyağı sürün.
 4. 2 hafta boyunca her gün tekrarlayın.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek