Gebeliğinizde Unutkanlık Yaşıyorsanız...

Hamilelik döneminde unutkanlık yaşıyorsanız; bu durum beslenmenizle ilgili olabilir. Hamilelikte beslenme, bebeğin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. B12 vitamini, folik asit veya demir eksikliğinde böyle bir sorun yaşanabilir.

Hamilelik döneminde unutkanlığınızda önemli oranda bir artış olabilir ve kendinizi biraz sersem hissedebilirsiniz. Bu dönemde yaşanan unutkanlık normaldir. Hamilelik sırasında yaşanılan bu duruma etrafınızdakiler bazen inanmasa da, bu konuda çalışan bilim adamları bu duruma ‘baby brain fenomeni’ ismini bile vermişlerdir. Yani bu; hamilelik sırasında ve erken annelik döneminde annenin düşünce hızının yavaşlaması, basit unutkanlıklar yaşaması ve daha duygusal olması şeklinde açıklanabilir.

Yalnız Değilsiniz 

Hatta bu dönemde hamileler üzerinde yapılan bazı çalışmalarda, hamilelerin karşılarındaki kişinin yüz ifadelerinden duygularını anlayabilme hisleri daha yüksek bulunmuştur. Bu nedenle ‘Bu değişiklikler doğacak olan bebeği daha iyi anlamanıza ve önem sıralarınızı değiştirmenize yönelik hazırlıklar mıdır?’ konusu da yapılan tartışmaların içerisindedir. Vücudunuzdaki değişikliklerin sinyallerine kulak verin. İlk başlarda bunu fark ettiğinizde bu bir hastalık belirtisi mi diye çok korkabilirsiniz. Halbuki bu, vücudunuzdaki değişimlerin sinyalleridir. Şu son dönemde ‘Bu aralar bende bir hafıza kaybı, söyleyeceğim şeyi unutma, telefonumu orada burada bırakma halleri mevcut, hatta eşim ve arkadaşlarım ciddi endişelenmeye başladı’ diyor ve ‘Yalnız mıyım?’ diye düşünüyorsanız, endişelenmeyin! Unutkanlık yaşayan tek anne adayı siz değilsiniz.

Nörolojiye Gidin

Hamileliğin ilerlemesiyle beslenme şekliniz, biraz da bebeğin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Eğer unutkanlıklarınızda gittikçe bir artış oluyorsa, beslenme dengenizle ilgili bir problem olabilir. Çünkü hamilelikte uygulanan beslenme şekli, bebeğin ve sizin ortak ihtiyaçlarınıza göre belirlenir. Birtakım vitamin ve minerallerden ya da proteinden fakir besleniyorsak buna bağlı unutkanlık geliştirmiş olabiliriz. Böyle bir durumda sizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızla görüşüp gerektiğinde bir nöroloji uzmanına başvurabilirsiniz. Bilindiği üzere B12 eksikliği önemli bir unutkanlık nedenidir. Aynı şekilde folik asit ve demir eksikliğinde de böyle bir durum söz konusudur.

Uykusuzluk bu sorunun nedeni

Gebelik döneminde uyku düzeni değişir. Düzenli uyku uyuyamamak, özellikle de gece uykularındaki sorunlar bile tek başına unutkanlık nedeni olabilir. Bu nedenle hamilelikte gelişen unutkanlıkta bu durumu da göz ardı etmemek gerekir. Yeni gelecek olan bebeğin heyecanı, öncelik sıralarımızı etkileyecektir. Bu da konsantrasyon güçlüğüne neden olabilir. Hormonlarınızın yarattığı duygusal durumunuz itibari ile her türlü refleksiniz bebeği korumaya yönelik ve her türlü zihinsel faaliyetiniz de bebekle ilgili olacaktır.”

Anneler tedbirli olmalı

Bir not defteriniz olsun ve önemli işlerinizi not edin, ama arada not defterinize bakmayı da ihmal etmeyin.
Yeni öğrendiğiniz isimleri içinizden birkaç defa tekrar edin. Böylece bellekte daha uzun süre yer etmesini sağlarsınız.
Yakınlarınıza bu durumun gebelikte normal olduğunu söyleyin.
Kendinizi hiçbir konuda fazla zorlamayın.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek