Kolay meyve püreleri (+6 Ay)

Pişirme süresi: Yok

Kayısılar ekşi olabileceğinden bebeğinize vermeden önce kendiniz tadın ve ancak tatlıysa bebeğinize verin. Öte yandan mango doğal olarak tatlı bir meyvedir ve kolay sindirilir ancak olgun bir mango seçtiğinizden emin olun. Kavunların çoğu da doğal olarak tatlı olduğundan uygundur, kantalup kavunu A vitamini bakımından çok zengindir. Bebeklerin vitamin yönünden zengin gıdalarla beslenmesi fiziksel gelişimleri için çok önemlidir. Kolay meyve püreleri bebek için vitamin depolar.

Taze Kayısı Püresi Tarifi

2 adet büyük kayısıyı, şeftali ya da nektarin ile aynı şekilde soyun, daha sonra elektrikli el blenderı ile püre haline getirin. Bu püre muzla iyi bir kombinasyon oluşturur.

Besin bilgisi: Kayısı beta-karoten bakımından zengindir ve iyi bir demir ve potasyum kaynağıdır. Kuru kayısı lif bakımından zengin olduğu kadar özellikle besleyicidir de. Kayısıların mantar oluşumunu önlemek ve parlak, turuncu renklerini muhafaza etmek için sülfür dioksit ile muamele edilmediğinden emin olun. Bu madde hassas bebeklerde astım ataklarını tetikleyebilir.

Mango Püresi Hazırlanışı

Mangoyu soyun ve ikiye bölün. Yarım mangonun etli kısımlarını küp küp doğrayın ve püre haine getirin. Mango; muz, çilek ya da yoğurtla iyi bir kombinasyon oluşturur.

Besin bilgisi: Mango A ve C vitamini bakımından zengindir.

Kavun Püresi Yapımı

Küçük bir dilim kavunun çekirdeklerini temizleyin ve kabuğa yakın yeşil ve sert kısımlarla birlikte kabuğunu soyun. Ezerek veya blender kullanarak istenilen kıvamda bir püre haline getirin. Kavun püresi; muz veya çilekle uyumludur.

Besin bilgisi: Kantalup kavunu tüm kavun çeşitleri içinde en besleyici olanıdır; C vitamini bakımından zengindir, aynı zamanda beta-karoten ve potasyum kaynağıdır.

Şeftali ya da Nektarin Püresi

Küçük ve olgun bir şeftali ya da nektarini soyun ve doğrayın, daha sonra ezerek veya blender kullanarak püre haline getirin. Bu püre; çilek, muz veya yaban mersini ile iyi bir kombinasyon meydana getirir.

Kuru meyveler (kayısı, şeftali ya da erik)Püresi

2 adet büyük eriği, şeftali ya da nektarin ile birlikte sorun ve doğrayın. Erikler yeterince yumuşak ve suluysa pişirilmeden püre yapılabilir ya da yumuşayıncaya kadar birkaç dakika buharla pişirilebilir. Pirinç unu, muz veya yoğurtla uyumludur.

Kuru meyveler Püreleri (kayısı, şeftali ya da erik)

½ su bardağı kuru meyveyi üzeri örtülecek kadar su ekleyerek kaynatın ve yumuşayıncaya kadar veya 5 dakika boyunca kısık ateşte tutun. Meyvelerin suyunu süzün (eriklerin çekirdekleri varsa çıkartın) ve püre yapın. Yumuşak bir püre elde etmek için pişirme suyunun birazını ekleyin. Kuru meyveler; pirinç unu ve süt ya da muz, armut veya elma püresiyle iyi gider.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek