Raşitizm

Büyümekte olan vücut kemiklerinde kalsiyum mineralinin yerleşmesinin gecikmesi olarak tanımlanır. Kemiğin mineral içeriğinin azalmasıyla karakterizedir. Yalnızca çocuklarda ve büyümekte olan kemiklerde görülür.

Kemiğin mineralizasyonu; kemik dokuya kalsiyum, fosfor gibi elementlerin çökmesi demektir. Mineralizasyon, kemik dokusunun gelişmesi ve sağlamlığı açısından gereklidir. D vitamini ise, bu minerallerin vücutta organizasyonunu sağlar. Raşitizmin en sık nedeni, D vitamini eksikliğidir, ancak kalsiyum ve fosfor -metabolizmasındaki bazı bozukluklara bağlı olmakla da meydana gelebilir.

Klinik bulgular

Anneden alınan D vitamini doğum sonrası ilk 2 ayda yeterli olduğundan, ilk aylarda raşitizmnadir görülür. İlk belirtiler, doğumdan 2-3 ay sonra vücudun en hızlı büyüyen bölümü olan baş kemiklerinde gözlenir. Kraniotabes denilen, kafa kemiklerine bastırınca içeri çökme belirtisi ile anlaşılır. Bıngıldak, yaşa göre daha büyük ve yumuşak kenarlıdır.

Çocuklarda Raşitizm Belirtileri

Kaburgalarda, kemik kıkırdak birleşim yerlerinde, genişlemelere bağlı olarak kosta tesbihleri denilen belirti görülür. Göğüste kuş göğüs (Pectus carinatus) veya kunduracı göğüs (Pectus excavatus) görülebilir. Vücut kemik uçlarında, genişlemeler görülebilir. Uzun süren raşitizmlerde, bacak kemiklerindeki eğilmelere bağlı olarak “O” ve “X” bacak görülebilir.

Raşitimzden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız

Anne sütü ve inek sütündeki D vitamini yetersiz olduğundan, dışarıdan D vitamini alınmalıdır. D vitamini ve kalsiyum açısından zengin yiyeceklerle beslenmek gereklidir. İnsan vücudunun en büyük D vitamini kaynağı, güneş ışığıdır. Yeterli derecede güneş görmeyen annelerin bebeklerinde, doğum sonrasında yeterli derecede D vitamini deposu oluşmamaktadır. Ayrıca, güneş görmeyen bebeklerde de aynı durum söz konusudur. Güneş ışığı dışındaki D vitamininden zengin kaynaklar, yeşil sebzeler ve karaciğerdir.

Besinlerle aldığımız D vitamini ve kemiğin mineralizasyonunu sağlayan kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi elementlerin bağırsaklarda emilimini bozan Kistik fibroz gibi hastalıklarda da raşitizm gözlenir. Vücutta D vitaminin aktifleşmesini sağlayan, karaciğer ve böbrektir. Kronik böbrek hastalıklı çocuklarda, raşitizm görülür.

Ayrıca, tedavide kullanılan bazı ilaçların, kemik mineralizasyonuna negatif etkisi vardır. Çocuğun havale geçirmesini önleyen ilaçlar, mide asidini azaltıcı ilaçlar, alüminyum içeren ilaçların kemik mineralizasyonunu bozduğu tespit edilmiştir.

Yeni Doğan Bebeklere D Vitamini Takviyesi

Her bebeğe dışarıdan D vitamini takviyesi yapılmalıdır. 38.haftadan önce doğan (preterm) bebeklerde 2. haftadan itibaren günde 800 IU, miadında doğan bebeklere ise 4. haftadan itibaren günde 400 IU D vitamini kullanılmalıdır.

Bu koruyucu önlem, 2 yaşına kadar sürdürülmeli, çocuklar bebeklik yıllarından itibaren yeterli güneş görmeli ve dengeli beslenme sağlanmalıdır.

Raşitizm Tedavisi Nasıl Olmalıdır

Raşitizm tedavisinde, çocuğa hekimler tarafından 300.000 veya 600.000 IU’lik D vitamini ilaçları kullanılır. Bir doz, gerekirse 2 haftalık aralarla birkaç doz uygulanır.

Raşitizme sebebiyet veren diğer hastalık ve durumlarda ise, çocuğun rahatsızlığı hekimler tarafından değerlendirilir.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek