Çocuklarda Tutturma, Tepinme ve Öfke Nöbetleri

Öfke Nöbeti geçiren Çocuklar

Her beş çocuktan birinde görülen bir sıkıntıdır. Çocuk herhangi bir sebepten dolayı birden bire bağırarak ağlamaya ve kendini yerden yere atmaya başlar. Bazı çocuklar ise sadece ağlar ama bu diğer ağlamalarından farklıdır. Bazıları ise kendisine zarar verir mesela saçlarını yolmaya başlar.

Öfke nöbeti genelde 2 yaşında başlayan sıkıntılı bir durumdur. En sık 2 ile 3 yaş arasında görülür. Öfke nöbetinde önemli olan çocuk nöbet geçirirken sizin sergileyeceğiniz tavırdır.  Bazı çocuklar 5 yaşına kadar bu nöbetleri yaşarlar.

Çocuk Öfke Nöbetini Neden Yaşar ?

Açlık, yorgunluk ve uykusuzluk genelde çocukları sinirli ve huysuz yapar. Bu tarz durumlarda öfke nöbeti çok sık yaşanır.

Herhangi bir şeyi becerememek, çocuk başarısızlık sonrası gerilip sinirlenir ve öfke nöbeti başlar. Bir oyunu becerememek ya da ayakkabılarını giyememek gibi.

Söylediği bir şeyin anne ya da babası tarafından anlaşılamaması onu son derece gerer.

Reddedilmek, yani beğendiği bir oyuncağı ona satın almamanız ya da çikolata istediğinde almamanız gibi.

Başka bir çocuk ile oyuncağını paylaşmak istemediği anlarda

Bazen de çocuk hiç bir neden yokken o gün sinirli ve her an öfke nöbetine girmeye hazır şekilde dolanır. Bu o gün, onun kendini iyi hissetmemesinden kaynaklanır.

Çocuklarda Öfke Nöbetlerini Önlemenin Yolları

Genelde belli durumlarda öfke durumu yaşıyordur. Bu durumları kafanızda toparlayın ve onu öfke nöbetine sokacak davranışlardan kaçının.

Onun yanında öfkenizi kontrol edin. Sizin her hangi bir konuya öfkelendiğinizi gördüğünde, bunu normal bir tepki sayıp oda öfkelenme sıklıklarını arttıracaktır.

Çocuğunuzu sürekli övün ve onu iyi davranışlar sergilemesi için teşvik edin.

Eğer bazı mekanlarda daha fazla öfke nöbeti yaşıyorsa onunla o mekanlara gitmeyin.

Öfke nöbeti belirtileri vermeye başladıysa, coşmadan hemen dikkatini başka yöne çekin.

Çocuk Öfke Nöbeti Geçirirken Ne yapmalı

Anne ve baba bu öfke nöbeti karşısında asla kontrollerini bırakmamalıdırlar. Çocuğa bağırmak ve çocukla inatlaşmak çocuğu daha da gerer ve nöbetin daha şiddetli ve uzun sürmesini sağlar. Çok sabırlı ve sakin olmaya çalışın. Dayanamıyorsanız 2 dakikalığına yanından ayrılın ve derin derin nefes alın. Ama asla çocuğa stresinizi belli etmeyin. Kesinlikle sakinliğinizi kaybetmeyin, ses tonunuzu iyi ayarlayın ve çocuğun dikkatini sürekli başka yerlere çekmeye çalışın.

Paylaş:

 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek