Doğumdan Sonra Anne

Anneler Bebeklerini dünyaya getirmenin telaşıyla diğer önemli kişi, yani kendileriyle  ilgilenmeyi unuturlar. Bir anne olarak yeni rolünüzün sizin için bir ödül olduğunun bilincindesiniz, ancak bu rol bazen size bunaltıcı gelebilir. Şimdi kendinize her zamankinden daha iyi bakmalısınız ki bebeğinize de bakabilesiniz.
Şöyle bir söz vardır: "Bir bebek doğduğunda, anne de (ve baba da) doğar." Bebek sahibi olmanın hayatınızdaki en büyük ödüllerden biri olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak aynı zamanda hayatınızın en büyük zorluklarından da biridir bu. Öncelikle, biraz yıpranmış hissedeceksiniz. Elbette bu normal; daha yeni doğum yaptınız ! En iyi koşullarda dahi doğum hem mental hem de fiziksel olarak yorucudur. Doğum sırasında çok kan kaybettiyseniz, susuz kaldıysanız veya doğum sonrasında anemi geliştiyse yeniden kendiniz gibi hissedebilmek için birkaç gün veya haftaya ihtiyacınız olacak.

Yardım
Artık kahramanlık  yapmanın zamanı değil; yardım tekliflerini kabul edin! Bir arkadaşınızın çamaşırlarınızı yıkamayı teklif etmesi, kayın validenizin yemek hazırlayıp getirmesi ve eşinizin siz şekerleme yaparken bebekle ilgilenmeyi teklif etmesi olabilir. İlk günlerde size yardımcı olacak biri olmazsa veya ailenizden uzakta yaşıyorsanız, bir yardımcı tutmayı düşünün. Birini tutmak gibi bir seçeneğiniz yoksa günlük işlerinizi basitleştirin ve azaltın. Örneğin; her gece yemek pişirmek yerine, diğer akşam da yiyebilmek için daha fazla yemek pişirin.

Rahatlama
Vücudunuzdaki kaslarınız, tüm gün (ve tüm gece!) bebeğinizi kaldırdığınız, taşıdığınız, emzirdiğiniz, salladığınız ve sakinleştirdiğiniz için muhtemelen gergin olacaktır. Şimdi eşinizin size masaj yapmasını istemenin tam zamanı! Bebeğinize nasıl masaj yapıldığını zaten biliyorsunuz, ancak sizin de masajın şımartıcı ve rahatlatıcı etkisine ihtiyacınız var. Eşiniz omuzlarınıza, kollarınıza, belinize, kalçalarınıza yapacağı masajla rahatlamanıza yardımcı olabilir. Masajın daha da rahatlatıcı olması için yumuşak formüllü bir losyon veya yağ kullanmayı unutmayın.

Nemlendirme
Eğer emziriyorsanız susuz kalma riskiniz çok fazladır; dolayısıyla fazla sıvı almayı unutmayın. Kafeinli ve şekerli içeceklerden uzak durun. Her ikisi de daha yorgun hissetmenize neden olur; ayrıca kafein anne sütünüzle bebeğe geçerek onu daha da rahatsız edebilir! Susuzluğu gidermenin en iyi yolu su içmektir; gün içinde fazla miktarda, 6-8 bardak, su için. Bunu hatırlamanın en kolay yolu, bebeğinizi emzirmek için her oturduğunuzda bir bardak su içmektir. Sizi bunaltacak ağır yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine, biraz makarnayla meyve ve sebze gibi daha fazla su içeren besinler tüketin.

Cildinizin nemini tazelemek ve ihtiyacınız olan vakti kendinize ayırmak için duş alın. Cildinizi nemlendirmeye yardımcı olmanın yanı sıra duş almak veya banyo yapmak aynı zamanda ağrıyan kaslarınızın rahatlamasını sağlayacak. Sıcak bir banyo rahatlamanıza yardımcı olur. Sezaryen doğum yaptıysanız, duş alma ve banyo yapma konusunda doğru yönlendirmeler almak için mutlaka doktorunuzla görüşün.

Uyku
Unutmayın, sizin de uykuya ihtiyacınız var. Bebeğinizin şekerleme vaktinde günlük ev işlerini yapmaktan kaçının; o uyuduğunda siz de kestirebilirsiniz. Bebeğiniz uyuduğunda dinlenmeye çalışın. Öğlen yemeğinden sonra tüm kafeinli içeceklerden kaçının. Yatak odanızı mümkün olduğunca sessiz ve rahat hale getirin. Serin ve karanlık bir yatak odasında daha rahat uyuyabilirsiniz. Banyo yapın, müzik dinleyin veya rahatlamanız için eşinizden size masaj yapmasını rica edin.
 
Copyright © arasbebek.com. Designed by OddThemes
Copyright © arasbebek.com. Tasarım Aras Bebek